Skutečně zdravá škola                                                                      

Rehabilitační stacionář je držitelem bronzového certifikátu programu Skutečně zdravá škola.                                                            

Bezinkové opojení

14. 6. 2022

V rámci dopolední procházky jsme s dětmi natrhali květy černého bezu. S paní učitelkou Alenkou jsme uvařili bezinkový sirup, ze kterého připravujeme osvěžující letní limonádu.

S paní učitelkou Markétkou zase děti, za její spolupráce, použily květy jako razítka. Namáčely je do barvy a otiskovaly na papír. Vznikla tak báječná výstavka výtvorů našich dětí, inspirovaná přírodou kolem nás.

Závěrem těchto bezinkových dní jsme upekli bezové sušenky, do kterých jsme použili, jak čerstvé květy, tak již připravený sirup.

Lucie Maňásková

 

Výlety na koně

3. 6. 2022

S dětmi z Rehabilitačního stacionáře Zlín jezdíme pravidelně na ranč paní Juráňové do Tlumačova. Paní Juráňová chová moc krásné a spolehlivé koně plemene American Quarter Horse a pony. V letošním roce jsme již uskutečnili takové výlety dva. Nabalíme všelijaké potřeby pro bezpečnost i komfort děti a vyrážíme jedním osobním autem a druhým větším, osmimístným směrem Zlín - Tlumačov. Na ranči zůstáváme celé dopoledne. Často nás doprovázejí i rodiče. Děti podle svých pohybových možností jezdí vsedě nebo vleže přibližně 20 minut. Součástí takového hipoterapeutického týmu je kůň, vodič koně, fyzioterapeut a pomocník. Jízda na koni má velký léčebný efekt. A hlavně je to pro děti taky zábava. Je to náš způsob, jak dětem s omezenou hybností umožňujeme pobyt v přírodě a kontakt se zvířaty. Koně umí dělat dobrou náladu.

Romana Sagnerová

 

Agar

8. 3. 2022

Minulý týden jsme poprvé použili agar k přípravě svačiny. Většina dětí, o které pečujeme, nepoužívá ke komunikaci mluvenou řeč. Jestli jídlo, které dítěti předkládáme je oblíbené nebo ne, poznáme jen z gest a grimas. Nastávají dvě situace. Dítě buď jí, v opačném případě jídlo prská nebo neotevře ústa. Je to jediná možnost, jak může vyjádřit vlastní vůli. A s agarem to dopadlo dobře. Dětem chutnal a moc. I konzistence tohoto dezertu byla pro děti skvělá. A ten atraktivní vzhled! K výrobě byly potřebné jen dvě ingredience – agar a meruňkový kompot. Agar je skvělá náhražka živočišné želatiny, vyrábí se z mořských řas. Doporučujeme vyzkoušet nejen na dezerty, ale i na výrobu gumových medvídků. Může to být zdravější varianta sladkostí.

Romana Sagnerová, Rehabilitační stacionář Zlín

 

Pěstujeme microgreens

4. 3. 2021

Paní učitelka Markéta ušila projekt pěstování microgreens ve stacionáři na míru dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Při práci se ruce dětí jen hemží, je potřeba mít oči všude a za zády k ruce další asistenty. Děti jsou nadšené a mají radost. Poznáme to z jejich výrazu ve tváři, ze smějících se očí a dobré nálady. První den se děti s projektem seznámily a vyzkoušely si různé aktivity ze semínky. Pozorovaly je v uzavřených skleněných lahvičkách, vysypávaly a přesypávaly v misce, přiřazovaly k obrázkům rostlin semínka přilepená na kartičce a na závěr namočily větší semena, aby byla připravená k setí na následující den. Druhý den byl sázecí. Na další dny paní učitelka připravila nejrůznější aktivity. Třeba hru se zvukovým pexesem (krabičky naplněné semeny), tvoření mandal ze semínek na hřišti a pozorování, co se nimi děje (vítr, ptáci, veverky), sledování růstu rostlinek a zaznamenávání na kolík, používání lupy, zalévání, učení se básničky s pohybem, lisování rostlinek a tvorba herbáře a hlavně sklízení, ochutnávání, využití v kuchyni, zpracování odpadu (pro ptáčky v krmítku, výroba žížaliště).

Děkuji Stutečně zdravé škole a paní Kapuciánové z MŠ Semínko za inspiraci. A také moc děkuji naší paní učitelce Markétě a všem asistentům. Za každou aktivitou, která vede k podpoře samostatnosti dětí je skryto spoustu času na přípravu, velká trpělivost a vzájemná podpora dospělých, kteří o děti pečují.

R. Sagnerová

 

Nakládání zelí

6. 11. 2020

Tento týden jsme s dětmi nakládali zelí. Je to u nás ve stacionáři už tradice. Na farmě Machů v Kostelci u Zlína jsme si objednali 30 kg a čekalo nás moc milé překvapení. Paní Kateřina Machů nám v letošním roce nakrouhané zelí pro stacionář věnovala. Moc děkujeme! Zelí sami pěstují i strouhají. Na farmě můžeme ještě koupit skvělé brambory, cibuli a mák. Vlastnoručně naložené zelí chutná skvěle a víme, co jsme si do něj dali. Zelí, sůl, kmín, cibuli a sušené větvičky kopru. Mléčné kvašení se postará o zbytek a pro naše malé i velké strávníky máme na pár zimních měsíců připravenou superpotravinu.

Podle možností děti do přípravy zapojujeme. Prostě tak, jak je to u nás ve stacionáři možné. Děti trochu míchaly, mačkaly, přendávaly, ochutnávaly nebo jen sledovaly. Co však bylo zaručeně zapojené, byly čichové buňky. Vůně (ne pro každého) cibule a zelí se linula celým domem. Teď už si zelí vesele bublá. Letošní zimu bychom chtěli zvládnout i přípravu pickles z různých druhů běžně dostupné zeleniny. Dáme vědět, jak nám to jde.

Romana ze stacíku

 

Světový den vody

13. 3. 2020

U příležitosti Světového dne vody, který připadne na neděli 22. března, jsme s dětmi vyráběli z keramické hlíny pítka pro ptáky a hmyz. Pítka ve tvaru misky se nechají vytvrdnout a bude následovat vypálení v peci. Také se musí ještě dostatečně naglazovat, aby nepropouštěla vodu a opět vypálit v peci. Každé pítko musí mít plovák, aby se včely a ostatní opylovači mohli bezpečně napít. Vhodným materiálem je korek, stébla slámy nebo valouny, umístěné tak aby byly částečně nad hladinou. Možná by se dala použít i kůra, větvičky nebo šišky. Uvidíme, co se osvědčí. S dětmi pak budeme o napáječky pečovat čištěním a doplňováním čerstvé vody. Už se těšíme, až je s dětmi umístíme v zahradě. Věříme, že pro ně vybereme vhodné místo.

Lucie Maňásková, Alena Baziková
 

Jak šetřím s vodou

Chci se podělit o to, jak šetřím vodou. Pracuji v prádelně stacionáře. Když potřebuji odpustit vodu, postavím pod kohoutek kbelík. Stejně tak, i když si potřebuji jen opláchnout sklenici nebo hrnek od neslazeného čaje. Také slévám vodu ze sušičky. Nasbíranou vodu pak používám na zalévání květin, do žehličky a k namáčení prádla. Když mi přece jen nějaká voda zbyde, vracím ji zpět do krajiny. Někdo si může říct, že je to jen pět litrů. Když se nad tím ale zamyslíme a podělíme se o tuto informaci dál, můžeme časem takto vrátit do krajiny 50, 500, 5000 litrů. Prosím všechny, aby přemýšleli nad tím, jak hospodaří s vodou.

Lucie Maňásková
 

Jíme zdravě, pereme ekologicky i ekonomicky...

Snažíme se o používání kvalitních surovin v kuchyni. Zaměřili jsme se proto i na pořízení ekologických čistících prostředků. S tím souvisí i používání prášků na praní. Na začátku školního roku jsmezkoušeli vyrobit aviváž, která se skládá z 1 dílu vody, 1 dílu octa a vonné esence. Poté, co se nám toto osědčilo, namíchali jsme domácí prášek na praní a vyrobili gel. Nápady jsme čerpali z časopisů.
Prádlo je čisté a lehce voňavé. Snažíme se jednotlivé produkty střídat, aby tak praní bylo vyvážené, a to z hlediska čistoty a ekonomické stránky. Věříme, že se nám tuto myšlenku bude dařit dále rozvíjet.

Lucie Maňásková
      
 

 

 

Přehled dodavatelů potravin a surovin pro kuchyni stacionáře

Původ potravin a surovin pro kuchyni stacionáře